НЧ „Светлина-1927” с. Жълтеш, общ. Габрово
На 16.Х. 1927 година 54 души родолюбиви Жълтешци основали свое читалище, което нарекли “ СВЕТЛИНА”. Читалището изиграло огромна просветна роля в следващите години. И до сега то е място за срещи, разговори и запознаване с нашето непреходно културно наследство. Със скромните си средства още в първите години са закупени 3 книги, които минават от ръка на ръка за четене.
През 1945 г. книжният фонд на Читалището надхвърлял 730 книги, при около 300 книги, раздавани годишно. В читалището са си давали среща най прогресивните хора в селото – средище за много инициативи, празници, чествания и др. Председател на читалището по това време е бил Кольо Дабев, след него Димитър Хр. Митев, Иван Георгиев, Вера Ганчева,Тодорка Венкова и сега- Ана Боянова.
Читалището никога не е имало читалищна сграда, а ползваше сградата на училището, където имаше сцена и салон. В този период читалището има театрален колектив и танцова трупа. И двата колектива са били много добри. Участвали са в много прегледи на територията на страната и са носители на престижни награди. Всяка съботна вечер в салона е имало вечеринка, която е завършвала със забава. Музиката е била от сформираната към читалището група” Джаз Жълтеш” с ръководител Кольо Венков. Към читалището имало и курс „ Шев и кройка”.
След закриване на училището през 1990 г. читалището остава без салон и дейността му се свежда само до библиотечна дейност. От 1995г. Читалището заема част от 2-рият етаж на ремонтираното Кметство, където се помещават библиотеката и читалнята / салон и до сега няма/.
Няколко години след това читалището започва да възстановява дейността си. През 2004 г. към читалището се сформира певческа група, която по желанието на основателките започва да пее автентични народни песни от района на с. Жълтеш и Габровския край. Ръководител на групата е Тодорка Венкова, която е дъщеря на Кольо Венков. Той е роден на 21.12.1921 г. в с. Жълтеш, общ. Габрово От малък е закърмен с българската народна песен, пята от майка му Гуна Венкова. Научените от нея песни пее през целия си живот. Военната си служба отбива в град Гюмюрджина, от където си купува цигулка, на която се научава да свири. След завършване на службата се завръща в Жълтеш, но е мобилизиран и заминава на фронта. Участва във Втората световна война като кандидат подофицер в Първа българска армия и битката при Драва- Соболч. През цялата война цигулката е била със него, с нея и песните си е поддържал духа на войниците. След войната работи като обущар в обущарската кооперация в с. Жълтеш, а след това в обувния завод „ Сърп и чук” гр. Габрово.Купува си акордеон, с който си акомпанира при изпълнението на песните. Включва се активно в живота и дейността на читалище „ Светлина”. Той е сред основните артисти на театралния колектив към читалището. Ръководител е на оркестъра на вечеринките „ Джаз Жълтеш”. Двамата с гъдуларя Кольо Трифонов свирят на танцовата трупа към читалището, която е носител на много награди. Около 1951 г. Филип Кутев е идвал в Жълтеш и е записал много песни от него и от майка му. Поканил го е да замине за София и да стане част от ансамбъла. Но това било в периода, когато той се е оженил за Дона Георгиева и това е била причината да откаже. Двамата създават прекрасно семейство, с много любов, взаимно уважение и доверие. Имат две дъщери- инж. Тодорка Венкова и д-р Галина Венкова, които са закърмени с техните добродетели . Той беше научил от майка си и от баща си Венко Колев не само прекрасните песни, но и всички обичаи и ритуали, които се изпълняваха в къщи и ние пораснахме с тях. Предполагам, че има много хора, на които е правил сватбите по традиционния за нашия край обичай. Беше прекрасен човек, съпруг и баща и неизчерпаем източник на песни и други автентични богатства. По негови песни са „ Габровската сюита” и част от „ Тревненската” на състава за автентичен фолклор „ Тотка Шандуркова” гр. Габрово. Жалко, че много малко от това, което знаеше запомнихме и записахме. Никой не предполагаше, че ще ни напусне за 2 минути на 29.08. 1993 г.
Създадохме групата, за да запазим поне това, което сме запомнили. Аз- като ръководител на групата и сестра ми д-р Галина Венкова като участник в нея. В това, че сме поели по верния път пролича още на първото ни участие на събора в Копривщица , от където се върнахме с най- голямата награда. Не само това, че пеем наши автентични песни, но и автентичните ни костюми ни отличават. От всички фестивали – международни и национални сме с медали и плакети. През 2005 г. на годишнината на групата бяхме изненадани със сестра ми, че ръководството на читалището и певческата група са решили групата за автентичен фолклор да се казва „ Кольо Венков”.
През 2002 година читалището кандидатства и спечели проект „ Читалище „ Светлина”- старият нов прозорец към света” по програма „ Фар”. Проектът обхващаше издирването и съхранението на местният фолклор/ песни и обичаи/ и издаването на книга. Проектът беше изпълнен успешно и книгата със същото заглавие е факт. За да се популяризира автентичния фолклор на Балканджиите и в България на проведеното отчето- изборно събрание с председател инж. Тодорка Венкова се взе решение в с. Жълтеш да се провежда Национален фестивал за автентичен фолклор „ Песни в полите на Балкана”. Целта на фестивала е издирване, изучаване, съхранение и популяризиране на автентичния български фолклор с многообразието и спецификата на различните фолклорни области в България. Поощряване на приемствеността за предаване на автентичния фолклор на младото поколение. Фестивалът предлага възможност за творческа изява на изпълнители на различни видове автентичен фолклор- певчески и танцови колективи, ансамбли, групи за народни обичаи, представяне на автентични носии и индивидуални изпълнители.
След ГАФ „ Кольо Венков” към читалището се сформираха две групи за възстановяване на обичаи – на деца и възрастни. Възстановихме доста обичаи, като „ Лазаруване” и „ Коледуване” изпълняваме на живо из селото. Другите сме ги представяли на фестивали и от всички фестивали имаме награди.
Към читалището имаме кръжок по готварство и участваме в много кулинарни фестивали, където представяме характерни наши гозби. Кръжокът „ Сръчни ръце” и „ На седянка” изработват шити и плетени части от костюмите. Най- новата формация към читалището е формацията за автентичен танцов фолклор” Жълтици”.
Честват се всички празници и работим по проекти, които ни помагат да осъществим по- добра дейност.
Библиотека с над 6800 тома.
Това е съвсем кратък обзор на дейността ни. Ако разкажем за всичко, което сме издирили и възстановили ще ни трябва много време. Но инициативата е прекрасна и в тая пандемия с тези ограничения можем да свършим тази полезна работа.
Тодорка Колева Венкова
Секретар – НЧ „Светлина-1927” с. Жълтеш, общ. Габрово